Stāstu cikls «Ogrēnieši ceļo»: Vitimas upes noslēpumi

[ A+ ] /[ A- ]

Priekšā, šķietami izaugušas no ūdens, parādās divas atsevišķi stāvošas klintis.

31.maijā pulksten 18.00 Ogres Vēstures un mākslas muzejā turpināsies stāstu cikls «Ogrēnieši ceļo». Šoreiz ar saviem ceļojuma stāstiem dalīsies grāmatas «Sibīrijas piezīmes. Vitimas upes noslēpumi» autors Ainārs Kadišs.

Ainārs Kadišs vienatnē veica neiedomājamu maršrutu, gandrīz astoņsimt kilometru garumā, ar laivu pa vienu no Sibīrijas mežonīgākajām un noslēpumainākajām upēm – Vitimu.

Vitima ir Ļenas pieteka. Slavena ar savu viltību un skarbi skaisto, mežonīgo dabu. Zeltraču, nefrītraču, mednieku, bet vēsturiski – arī katordznieku teritorija. Tā zināma arī ar Drūmupes (Ugrjumreka) nosaukumu un slavena ar pēkšņajām ūdens līmeņa svārstībām – dažu stundu laikā tas var mainīties par 2 līdz 5 metriem.

48 dienu ilgais ceļojums, kurš sākās Ogrē un veda uz Austrumsibīriju, kas ir arī viens no neapdzīvotākajiem apgabaliem pasaulē, Aināru Kadišu iepazīstināja gan ar sirdscilvēkiem, gan bandītiem, izveda cauri Vitimas upes krācēm, nodrošināja adrenalīna līmeņa pacelšanos un noteikti uzstādīja latiņu nākamā ceļojuma plānošanai, jo šeit redzētais un piedzīvotais ir atstājis neaizmirstamas pēdas ceļotāja dzīvē, kuras aizraus un iedvesmos ikvienu ceļošanas entuziastu.

Aināra Kadiša stāstījums par saviem ceļojumiem, gluži tāpat kā viņa grāmatas, atšķirsies ar īpatnējo, dokumentālo, bet vienlaikus arī humora caurvīto un aizraujošo stāstījumu, sniedzot objektīvu un detalizētu informāciju par saviem piedzīvojumiem dažādās situācijās.

Redakcijas piebilde. Piedāvājam žurnālista, publicista Jura Lorenca atsauksmi par A.Kadiša jauno grāmatu: «Pirmā lieta, ko es darīju pēc iepazīšanās ar Aināra Kadiša grāmatu «Sibīrijas piezīmes. Vitimas upes noslēpumi», – vēlreiz izlasīju krievu ģeogrāfa Vladimira Kaganska interviju žurnālam «Rīgas Laiks» (2017.gada augusta numurs). Tajā ir šādi vārdi: «Tūrists iet uz turieni, kur ir kaut kas patīkams, bet ceļotājs tiecas uz vietām, kur kaut kas kļūst saprotams.» Tieši tas ir izdevies šīs grāmatas autoram. «Sibīrijas piezīmes. Vitimas upes noslēpumi» ir kaut kas pa vidu ceļojuma aprakstam un aizraujošam detektīvam. Lielisks pierādījums tam, ka arī modernajā laikmetā vēl iespējami īsti ceļojumi un patiesi piedzīvojumi, ka kaut kur pasaulē vēl ir atrodama neskarta, pat mežonīga daba. Ka joprojām sastopami dabiski, skaidri cilvēki, kuri saka to, ko domā. Varam tikai apbrīnot Aināru Kadišu par viņa uzņēmību doties tik tālā un, nav ko noliegt, arī bīstamā ceļā. Par prasmi atrast tādas pērles kā Vitimas upe tālajā Austrumsibīrijā. Un pateikt paldies, ka viņam pietika enerģijas un iedvesmas to visu aprakstīt.»

Ieva Arnīte, OVMM informācijas speciāliste

Aināra Kadiša foto