Tīram un baltam būt

[ A+ ] /[ A- ]

Tīram un baltam būt

Andris Upenieks

Reiz aizturētu elpu klausījos Pētera Barisona muzikālo tēlojumu «Bērnības rīti». Ļāvos pārdzīvojumam un iztēlei… Nevarēju iedomāties, ka jauniešu simfoniskais orķestris tik ticami var spēlēt bērnības rītus manās vecajās mājās, kur nebija ne radio, ne televizora, ne cita atskaņotāja… Tur vienīgā mūzika bija ik rīta centrifūgas melodija. Māte grieza pienu: tad vēl neapjautu, ka tas bija teju vienīgais mūsu iztikas avots…

Biju savā bērna pasaulē un bezgala tīrs. Gultiņas baltās redelītes sargāja no visa, ar ko apaugu vēlāk: sargāja no pasaules ģeķībām… Kaut māte bieži teica, dēliņ, Dievs visu redz. Soli pa solim iepazinu – vārdu nesakritību ar darbiem, izlikšanos, liekulību, melus, vārda laušanu, alkatību, nodevību… Kaut sirds vienmēr protestēja, tā iemācījās pretestību sliktajam izmantot arī savā labā. Lai arī pēc tam jutos ļoti nelāgi, atteikties no sātana pakalpojumiem ne vienmēr spēju. Un dzīves ceļos, neceļos sakrājās smaga sirdsapziņas pārmetumu nasta. Melotu, ja teiktu, ka tā nebija…

Ik pa laikam, neviļus iedomājot kādu morālās summas netīkamu saskaitāmo, gribas iecirst sev pļauku, palēkties, piecirst kāju, nostrostēt sevi un izlūgties, no sirds izlūgties kaut vienu mātes pērienu vēl… Bet viņa, mana saudzīgā un stingrā dzīves skolotāja, sen debesīs un arī no turienes mierina mani: tu nesteidzies, dēliņ, kaut gaidu mūsu satikšanos, tev jābūt vēl ilgi manu mazbērnu tētim, mazmazbērnu vectēvam, un mazmazmazbērnu opim. Tev jāapkopj mana kapu kopiņa.

Es mīlu tevi, mana mīļā, labā māt! Visvairāk par to, ka manu palaidņa dabu prati saņemt stingri aiz ausīm, mācīji godīgam būt un esmu dzīvē izdarījis kaut ko labu…Tā ir grēksūdze? Nē! Tad tā būtu daudz nesaudzīgāka. Vēl šorīt dzirdu bērnības rītu mūziku, bet jau vakar sāpīgi atskārtu, – cik gan nežēlīga ir dzīve, neļaujot palikt tīram, kāds biju kādreiz aiz baltajām gultiņas redelītēm.… Dievs piedod, ja nožēlo. Piedod arī tu, mana mīļā māt!

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!