Trīs vērtīgi paradumi savas dzīves juridiskajai «higiēnai»

[ A+ ] /[ A- ]

Praktiski un noderīgi

Trīs vērtīgi paradumi savas dzīves juridiskajai «higiēnai»

Liene Krīvena, Latvijas Zvērinātu notāru padomes komunikācijas vadītāja

Ir vairāki paradumi, kurus katram būtu vērts ieviest savā dzīvē jau tūlīt. Šoreiz runa ir par juridiskās dzīves «higiēnu».

Juridisku dokumentu sakārtošana

Svarīgākie juridiskie dokumenti, par kuriem vajadzētu interesēties ikvienam, domājot par savu dzīvi kopumā, ir – testaments vai mantojuma līgums, nākotnes pilnvarojums un ar nekustamo īpašumu saistītie dokumenti. Latvijas Zvērinātu notāru padomes (LZNP) priekšsēdētājs, zvērināts notārs Jānis Skrastiņš stāsta: «Šo dokumentu sakārtošana ir katras ģimenes interesēs, jo tie ievieš mieru savstarpējās attiecībās un sakārto mantiskās attiecības. Dzīvoklis, māja, zeme, kaut neliels uzkrājums bankā – jebkuras materiālas vērtības ir to vērtas, lai sakārtotu juridiskās formalitātes attiecībā uz tām.»

Testaments vai mantojuma līgums ievieš skaidrību par cilvēka pēdējo gribu attiecībā uz to, kā starp mantiniekiem būtu sadalāms viņa īpašums un manta. Mantojuma plānošana ļauj organizēt sava īpašuma tālāko likteni, novērš jebkādas raizes par to un izslēdz potenciālus strīdus starp tuviniekiem.

Neviens nav pasargāts no neparedzētām situācijām. Pieeja, ka «ar mani jau nekas tāds nenotiks», sen vairs nav modē. «Cilvēki mūsdienās daudz ceļo, aizraujas ar ekstrēmiem sporta veidiem, pārvietojas ar visdažādākajiem transportlīdzekļiem. Diemžēl neviens nav pasargāts no tā, ka uz laiku vai pat arī ilgstoši viņam tiek liegta spēja pieņemt svarīgus lēmumus, kas saistīti, piemēram, ar mantu, īpašumu, bērniem u.tml. Tāpēc nākotnes pilnvarojums mūsdienās ir svarīgs dokuments katrā ģimenē,» uzsver Jānis Skrastiņš.

Tāpat jebkuriem dokumentiem, kas saistīti ar nekustamo īpašumu, arī ir jābūt sakārtotiem. «Diemžēl Latvijā joprojām ievērojams skaits cilvēku ilgstoši nereģistrē savas īpašumtiesības pēc nekustamā īpašuma mantošanas vai pirkšanas un pārdošanas darījuma noslēgšanas. Taču tas ir ļoti riskanti un var sagādāt papildu klapatas vai pat lielus zaudējumus,» norāda LZNP priekšsēdētājs.

Vairāk lasiet 4.februāra „OVV”.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!