Ukrainietei Suntažu autobusā ielauž krūškurvi

[ A+ ] /[ A- ]

Tas bija reiss no Suntažiem uz Ogri. Autobusa vadītājs piepeši strauji bremzēja, pasažieri klupdami krizdami centās noturēties kājās, taču vairāki zaudēja līdzsvaru. Ukrainiete Olena stāvēja pie statņa un cieši turējās, viņa nenokrita, bet tika tā saspiesta, ka ribas neizturēja, ielūza. Šis ir kārtējais incidents, kas raksturo novadā ienākušā pārvadātāja – «Liepājas autobusu parka» – sniegto pakalpojumu katastrofāli zemo kvalitāti.

Šobrīd ukrainiete ārstējas mājās. Lauztas ribas ieģipsēt nevar, tik vien kā smērēt ziedes uz sasistajām vietām, lai tūkums noiet. Teorētiski viņa joprojām var vērsties policijā un pie autobusu apdrošinātāja. Tā skaidro pats pārvadātājs. Taču pagaidām Olena to nav darījusi, tikai pēc ārstu ieteikuma iesniegusi ārstēšanās čekus Sociālajā dienestā. Tagad ir jātiek atpakaļ uz kājām. Ogres pilsētas svētku diena 20. augustā Olenai izvērtās pagalam neveiksmīgi. Pirms pusdienlaika viņa devusies uz pilsētu, iekāpusi autobusā, nopirkusi biļeti, apsēdusies. Pieturā pie kapsētas autobusā iekāpa vairākas sirmas kundzes, un gados jaunāki pasažieri deva viņām vietu. Arī Olena piecēlās. Autobuss devās tālāk, un tad piepeši pie krustojuma šoferis tā nobremzēja, ka visi kājās stāvošie zaudēja līdzsvaru. «Man uzkrita virsū un burtiski saspieda uz pusēm. Aizvēra kā tādu grāmatiņu – vienu plecu pret otru. No tā brīža atceros tikai tās briesmīgās sāpes sirds pusē. Un šoferis pat neatvainojās pasažieriem!»

Svētki Olenai bija sabojāti: «Tirgū sastapu vairākus paziņas, izstāstīju par notikušo, pažēlojos. Sāpes bija tādas, ka garastāvoklis uz nulli. Un man arī tagad joprojām ir grūti paelpot.»

Pagāja svētdiena, pirmdien viņa vēl aizgājusi uz darbu Ogres pansionātā, un tur jau kolēģi, redzot, cik grūti Olenai strādāt, mudinājuši aiziet rentgenu uztaisīt. Viņa paklausījusi, devusies uz traumpunktu, kur tika sabildēta, izmeklēta un ārsts viņai konstatējis krūškurvja sasitumu un ribu lūzumu.

Kopš pārvadājumus novadā ir pārņēmis «Liepājas autobusu parks», iedzīvotāji sistemātiski saskaras ar dažādām problēmām – atcelti reisi, slikta attieksme, ļoti smaga avārija notika uz Lēdmanes ceļa, un nu – Olenas piedzīvotais. Ukrainiete ir pamatoti sašutusi – kā tas var būt, ka firma piedalās tenderī, kaut ko apsola, bet, kad jāsāk darbs, strādā slikti un savas saistības nepilda! Pakalpojuma kvalitāte briesmīga.

Uzņēmumam slikta reputācija

Faktiski tāds pat jautājums ir uzdodams Autotransporta direkcijai, kas organizē un uzrauga sabiedriskā transporta pārvadājumus valstī. Iestādes runasvīrs Viktors Zaķis atgādina, ka daudzo neizpildīto reisu dēļ «Liepājas autobusu parks» jau ir brīdināts par iespējamu līguma laušanu. Visvairāk neizpildītu reisu bija jūlijā – līdz pat 80 norautiem reisiem dienā, pēc tam augusta vidū. Šajās dienās plānots situāciju izvērtēt atkārtoti. Pēdējās pāris nedēļās situācija esot šķietami uzlabojusies, taču 1. septembrī, kad daudziem pasažieriem bija īpaši svarīgi visur nokļūt laikus, septiņi reisi Ogres novadā atkal norauti. «Ogre mums ir īsts sāpju bērns. Uzņēmums ir piedalījies konkursā, ar savu piedāvājumu izkonkurējis citus pretendentus un uzņēmies noteiktas saistības, no kurām to neviens nav atbrīvojis. Šī situācija nav pieņemama. Ja konstatēsim sistemātiskumu reisu neizpildē, mēs paturam tiesības vērsties tiesā,» brīdina Autotransporta direkcijas pārstāvis. Oficiālais iemesls, kādēļ «Liepājas autobusu parkam» tik ļoti neveicas, ir sistemātiskas ķibeles ar tehniku un šoferu vājā veselība. Viņi bieži slimojot. Taču no neoficiālām sarunām ar vadītājiem un šoferu arodbiedrības paziņojumiem kļūst skaidrs, ka iemesli ir pavisam citi. «Liepājas autobusu parka» reputācija šoferu vidū ir ārkārtīgi zema, algas neapmierinošas, slodze milzīga. No turienes arī viņu mūžīgais nīgrums un nelaipnība.

Kā pa celmiem

Arī Preiļos un Jēkabpilī 1. jūlijā nomainījās pārvadātājs, taču tur viss noritējis gludi. «Tukuma auto» pārņēmis iepriekšējo šoferu kolektīvu, un nav bijis faktiski neviena norauta brauciena. Bet Ogrē un Aizkrauklē pārvadātājam iet kā pa celmiem, un tā ir tikai un vienīgi paša menedžmenta vaina.

Kas attiecas uz ukrainietes Olenas gūto traumu – tur jāskatās, kādēļ šoferis bremzējis. Vai tādēļ, ka uz ceļa kāds izskrējis un no sadursmes jāizvairās, vai arī īsziņas telefonā rakstījis. «OVV» sazinājās ar «Liepājas autobusu parka» vadību. Uzņēmuma izpilddirektora vietas izpildītāja Laima Kutuzova šādos gadījumos pasažierus aicina uzreiz vērsties policijā. Autobusos ir gan novērošanas kameras, gan GPS iekārtas, kas ļauj pārbaudīt katru incidentu. Pārbaudīs arī Olenas negadījumu, ja vien viņa saņemsies vērsties policijā. Bet vēl vairāk saņemties derētu pašam «Liepājas autobusu parkam». Sākt normāli strādāt – pildīt to, kas salīgts, punktuāli un galvenais droši pārvadāt Ogres novada iedzīvotājus un viesus. Vai arī jāatkāpjas.