Uz Tartu – studentu, labo domu un lielisko ideju pilsētu

[ A+ ] /[ A- ]

Uz Tartu – studentu, labo domu un lielisko ideju pilsētu

Olga Braunere

Rīts nomācies, sinoptiķi sola stipru lietu, daži pat paņēmuši gumijas zābakus… Dodamies ceļā uz kaimiņvalsti Igauniju – uz Tartu izzināt nezināmo.

Mūs, Ogres seniorus, Gunārs aizvizina lielā, smalkā VIP autobusā. Gide Līga sniedz bagātīgu izziņas materiālu. Vitas vērīgā acs uzmana, lai nenoklīstam.

Iekāpjot autobusā, pārņem prieka pilns satraukums. Te sākas pavisam cita diena – bez steigas un rūpēm, laiks, kas atvēlēts tikai sev.

Ceļš garš. Strenči – starptautiskā plostnieku pilsēta. Gauja ar 453 km garo tecējumu uz jūru. Zaļie meži, kas ieskauj ceļu, ziedošie lauki, kas priecē acis. Dziedam, mācāmies Tartu himnu.

Robežpilsēta – Valka. Pedeles upe, kas tekot lēnām, pamatīgāk, kas baro un priecē.

Tartu – Igaunijas lielākā, vecākā studentu pilsēta. Ar 100 000 iedzīvotāju. Vēstures hronikā pirmo reizi minēta 1030.gadā. 13.gadsimtā pievienojas Hanzas savienībai, vairojot turību, uzraugot tirdzniecības ceļus. Tartu dēvē par labo domu vai lielisko ideju pilsētu. Sirds un dvēsele pieder 1786.gadā dibinātajam Rātslaukumam. 1775.gadā lielais ugunsgrēks pilsētā iznīcina Viduslaiku gaisotni.

Tagadējie nami celti 18., 19.gadsimtā. Tartu par savu mājvietu izraudzījušies ļoti daudzi Igaunijas un citzemju studenti, līdzi paņemot savas dzimtās vietas idejas, – tādēļ Tartu nemitīgi mainās.

Rātslaukumā nesen novietota strūklaka. Skulptūra «Studenti, kas skūpstās», kļuvusi par jauno cilvēku iecienītu pilsētas simbolu. Kā Briselē «Čurājošais puisēns», Kopenhāgenā «Nāriņa».

Tartu – Igaunijas izglītības un zinātnes centrs. Te darbojas 24 izglītības iestādes. Senākā, ievērojamākā, prestižākā – Nacionālā Tartu universitāte, kuras galveno ēku grezno sešas kolonas. To 1632.gadā nodibināja Zviedrijas karalis Gustavs Ādolfs. Ziemeļu kara laikā to uz veselu gadsimtu slēdza. Atjaunoja 1809.gadā. Namā esot koncertzāle, mākslas muzejs, senlietu kolekcija ar 4000 gadus vecu ēģiptiešu mūmiju. Karceris, kurā studenti tika sodīti par nepaklausību.

Tālāk ceļš ved uz spožu pērli – Igaunijas Nacionālo muzeju 50 ha platībā ar 6000 kvadrātmetriem izstāžu zāļu. Celts 10 gadus, izmaksājis 700 miljonus. Te atrodas divas pastāvīgās izstādes, kas stāsta par igauņu un somugru tautu kultūru, un milzum daudz citu.

Tad pienācis laiks pusdienām. Mans pārsteigums. Uz galda servētas kaņepes ar sviestu. Siekala līdz grīdai! Atnes karstu maizīti, smērēsim, bet izrādās, ka sviesta pikucis uzlikts uz melna akmens.

Pēc pusdienām laiks apmācies, drusku līņā. Tāpēc izlemjam pārējo pilsētas daļu apskatīt, braucot ar autobusu. Vietējā gide – latviete Linda. Mūziķe, kas daudzus gadus dzīvo Tartu.

Lūk, tirdzniecības rajons. Tirgus un liela, īpatna celtne «Blašķe ar korķi, kas ielikta kabatā».

Emuegi – Mātes upe, kas tek cauri Tartu. Garākā Igaunijas upe, kas lielā mērā noteikusi pilsētas vizuālo izskatu, jo krastus savieno savdabīgi tilti.

Supilina – Zupas pilsēta. Ko audzē savos dārzos, tā arī nosauc ielas – zirņu, kartupeļu…

Karlova ir pilsētas priekšpilsētas daļa, kas priecē ar savu vēsturisko koka apbūvi. Šajos senajos, skaistajos koka mežģīņu izrotātajos namos dzīvo studenti.

Tammelina – ozolu pilsēta. Alejas, parki, lieli piemājas dārzi. Te dzīvo turīgi cilvēki.

Anne – viena no pilsētas jaunākajām daļām, 20 gs. mantojums ar daudzstāvu paneļu māju rajoniem. Tālu no centra, bet satiksme laba. Jauns, liels cietums ar labiem dzīves apstākļiem. Pat sava baznīca. No rīta var iet uz darbu, bet vakarā jāatgriežas.

Estrāde, kas celta 1970.gadā.

Medicīnas sirds – Tartu universitātātes klīnika, kur brauc ārstēties no visām malām.

Vanemuine – teātris, kas celts 1870.gadā.

Un tad – lielu lielais paldies Līgai un Vitai par emocijām bagāto ekskursiju, kur daudz ko jaunu redzējām un uzzinājām.

Brauciet, te ir ko skatīt! Un neaizmirstiet izgaršot igauņu konfektes!

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!