Vai iedegums ir veselīguma pazīme? Ko nezinām par melanomu

[ A+ ] /[ A- ]

Saslimšana ar ādas vēzi Latvijā un pasaulē palielinās no gada uz gadu, turklāt pieaug arī šīs saslimšanas izraisīto nāves gadījumu skaits: tā, piemēram, no agresīvākās ādas vēža formas – melanomas mirušo skaits Latvijā 15 gadu laikā ir trīskāršojies.

Diemžēl līdz šim sabiedrības izpratne par ādas veselību bijusi nepietiekama. Kā liecina biedrības «Dermatologi pret ādas vēzi» veiktais pētījums, katrs piektais Latvijas skolēns vecumā no 13 līdz 18 gadiem sauļojas vai agrāk sauļojies solārijā. Tāpat iedegumu par veselīguma pazīmi uzskata 40 procenti aptaujāto, bet to skolēnu vidū, kuri paši ir sauļojušies solārijā, šis rādītājs ir vēl augstāks – 46 procenti.
Bērnu un jauniešu āda ir jūtīgāka pret ultravioletajiem stariem nekā pieaugušo, tādēļ, līdz 35 gadu vecumam bieži sauļojoties vai apmeklējot solāriju, risks saslimst ar ādas vēzi dzīves laikā pieaug par 75 procentiem.
Ādas vēzim ir trīs veidi – bīstamākais no tiem ir melanoma, kas ir īpaši agresīvs, jo audzēja šūnas spēj ātri izplatīties un radīt metastāzes. Tāpat pastāv arī bazālo šūnu audzējs jeb bazalioma, kas ir biežākā ādas vēža forma. Trešais veids ir plakanšūnu vēzis, kas ir piecas reizes retāks nekā bazālo šūnu audzējs. Viens no svarīgākajiem profilaktiskajiem pasākumiem, kā izvairīties no saslimšanas ar ādas vēzi, ir samazināt ultravioletā starojuma daudzumu un savlaikus konsultēties pie ārsta. Turklāt ādas vēzis ir viena no retajām vēža formām, kas ir vizuāli diagnosticējama, tāpēc viegli un veiksmīgi ārstējama agrīnās stadijās.
Lai izvairītos no saslimšanas, īpaši jārūpējas par bērnu aizsardzību no saules jau agrā vecumā, regulāri (ik pēc divām stundām) lietojot saules aizsargkrēmu ar maksimālo aizsardzības indeksu vai īpaši bērniem piemērotu saules aizsargkrēmu. Bērniem jāvalkā krekliņš, cepurīte un saulesbrilles. Līdz trīs gadu vecumam bērni īpaši jāsargā no saules. Tāpat uzmanība jāpievērš saules aizsardzības faktoram. Eiropas Kopienu komisijas vadlīnijas saistībā ar saules aizsargkrēmiem nosaka, ka tiem jāpasargā ne tikai no ultravioletajiem B stariem, bet arī A stariem. To savstarpējai aizsardzības faktoru attiecībai jābūt ne lielākai par trīs, cenšoties panākt homogēni vienādu aizsardzības stiprumu gan pret B, gan pret A stariem.
Īpaši uzmanīgiem pret ādas veidojumiem jābūt cilvēkiem:
•    ar gaišu ādu, blondiem matiem, zilām vai zaļām acīm – tā saucamais I un II fototips, kam slikti veidojas iedegums, bet kas ātri apdeg saulē;
•    pusmūžā no 40 gadiem, jo dzīves laikā uzkrātais ultravioletais starojums summējas, piemēram, melanomu visbiežāk konstatē 40 līdz 60 gadus veciem cilvēkiem;
•    kuriem dzīves laikā bijuši saules apdegumi, īpaši bērnībā un pusaudžu vecumā (īpaši smagas formas ar pūšļiem);
•    kuriem ir liels ādas pigmentēto veidojumu skaits kopš bērnības;
•    kuri daudz sauļojas saulē vai bieži apmeklē solāriju (vairākas reizes mēnesī);
•    kuri strādā saulē, piemēram, celtnieki, dārznieki, lauku darbu strādnieki, sētnieki;
•    kuri strādā iekštelpās, bet brīvo laiku pavada saulē – piemājas dārzā vai sportojot, piemēram, spēlē golfu, sērfo;
•    kuriem jau bijušas ādas audzēju ļaundabīgās formas;
•    kuru tuvākiem radiniekiem (tēvam, mātei, brālim, māsai) atklāti ādas vēža gadījumi;
•    kuriem veikta audu vai orgānu transplantācija, HIV pacientiem.