Vai tiešām Suntaži jāpārvērš par miskasti?

[ A+ ] /[ A- ]

Atklāta vēstule Ogres novada domes deputātiem

Gribu uzrunāt Jūs ar vienu mērķi – novērst iespējamo piesārņojumu ar Ulbrokas cūku fermas saražotiem mēsliem Suntažu pagastā, ko ārkārtīgi cenšas panākt Ogres novada domes deputāts Jānis Petrovičs un Suntažu pagasta pārvaldnieks Andris Ronis, atbalstot cūku mēslu krātuves izbūvi Suntažos.

Mūs ļoti pārsteidz šo vadītāju bezgala lielā ieinteresētība, kas ir pretēja iedzīvotāju kopējam noskaņojumam. Šī nepārprotamā atbalsta iemesli rada dažādus minējumus par šo amatpersonu godīgumu. Un tas pavisam nav labi! Tas grauj novada domes deputātu reputāciju.

Turklāt mūsu iedzīvotājiem vajadzības pēc cūku mēsliem nav nekādas. Suntažu pagastā ir vairākas govju fermas: zemnieku saimniecība «Lejaskornieši», «Kastaņas», SIA «Krūklēni». Šīs fermas labprāt tirgo kūtsmēslus, kas ir videi daudz draudzīgāks mēslojums, un to mēs, iedzīvotāji, labprāt izmantojam.

Savus apsvērumus par mūsu vadītāju ieinteresētību šī projekta virzīšanā varu pamatot ar 15.decembrī notikušās apspriedes rezultātiem, kā arī pirms trim gadiem Suntažu padomes priekšsēdētāja Petroviča ārkārtīgo centību panākt Ulbrokas cūku fermas filiāles celtniecību Suntažu pagastā. Iedzīvotāju protests bija ļoti izteikts – vairāk kā 353 suntažnieki. Vai tiešām Pierīgas zona jāpārvērš par miskasti? Tajā pašā laikā Latvijas lauki daudzās vietās ir pustukši.

Spriedzi un bažas rada Lauberes cūku komplekss ar 38 tūkstošiem cūku. Par ko mēs pārvēršam savu zemi un dabu? Tā jau tas notiek «trešo» valstu zemēs!

Cik gan ir ētiski kādai amatpersonai vai grupai meklēt iespējas gūt labumus uz sabiedrības rēķina? Gan sagandējot dzīves telpu, gan padarot mazvērtīgu jebkura veida īpašumu, gan traucējot jebkāda cita veida saimniecisko darbību uz ilgiem gadiem. Vai to mēs vēlam sev un saviem bērniem un mazbērniem? Protams, ka nē!

Ja mūs neaizsargās vēlētā vara – deputāti, tad pagaidām valstiskās institūcijas to nespēj nodrošināt. Droši vien jāpaiet vēl ilgam laikam, kad būs tā kā Dānijā, kas sava biznesa bīdīšanai atrod valstis, kurās pie varas ir vīri, kuriem apgrūtināta domāšana…

Paldies novada domes priekšsēdētājam Bartkeviča kungam par jauko Jaungada apsveikumu iedzīvotājiem, kurā ir teikts: «Nezaudēt tik nepieciešamās cilvēciskās īpašības – līdzjūtību, labestību un sapratni». Mēs, suntažnieki, tik tiešām ceram uz sapratni!

 

Redakcijas piebilde. Anatolijs Caune – pensionēts Suntažu vidusskolas direktors, kurš šo skolu vadījis 39 gadus. Triju Zvaigžņu ordeņa kavalieris.