Valsts policija aicina būt piesardzīgiem interneta vidē

[ A+ ] /[ A- ]

Valsts policija īsteno informatīvi izglītojošu drošības kampaņu «Nedalies ar svešinieku!», aicinot iedzīvotājus būt īpaši uzmanīgiem internetā. Kampaņas mērķis ir vērst iedzīvotāju uzmanību uz dažādiem drošības riskiem, tostarp daloties ar personīga rakstura saturu dažādās digitālajās informācijas apmaiņas vietnēs. Kampaņa tika uzsākta oktobrī un turpināsies vēl visu novembri.

Internetu regulāri izmanto vidēji 80 % jeb 1,3 miljoni Latvijas iedzīvotāju. Tas nozīmē, ka vidēji četri no pieciem iedzīvotājiem ik dienu var saskarties ar kādu no drošības riskiem internetā, ja vieglprātīgi attiecas pret savu personīgo datu drošību, nepietiekami rūpējas par norēķinu karšu datiem, savām parolēm, kā arī, ja naivi uzticas svešiniekiem internetā.

Kampaņas «Nedalies ar svešinieku!» laikā Valsts policija veica eksperimentu sociālajos medijos, izveidojot viltus profilu vienā no populārākajiem sociālajiem tīkliem, lai noskaidrotu iedzīvotāju paradumus un uzvedību, saskaroties ar potenciālu ļaunprātību digitālajā vidē. Eksperimentā gūts apstiprinājums tam, ka iedzīvotāji viegli uzticas svešiniekiem – sūta privātu informāciju un nepārliecinās, vai cilvēks, ar kuru sazinās interneta vietnē, ir tas, par ko uzdodas. Papildus veiktajam eksperimentam izveidoti vairāki video klipi, kuros apskatītas tipiskākās kibernoziegumu situācijas. Kampaņa turpināsies arī novembrī. Tās laikā Valsts policija skaidros dažādus drošības riskus un rīcību ar tiem saskaroties, aicinot iedzīvotājus rūpēties par savu kiberhigiēnu.

Agate Gavare