Var nepiešķirt finansējumu čeku loterijas rīkošanai

[ A+ ] /[ A- ]

Var nepiešķirt finansējumu čeku loterijas rīkošanai

Ritvars Raits

Tieši pirms gada Latvijā tika ieviesta čeku loterija, bet šobrīd, kā noskaidroja «TV3 Ziņas», pastāv iespēja, ka finansējuma trūkuma dēļ tā vairs netiks turpināta.

Valsts ieņēmumu dienesta (VID) apkopotajā statistikā redzams, ka loterija sākās vērienīgi – pirmajā mēnesī tajā piedalījās vairāk nekā 100 000 cilvēku, kopumā iesniedzot 1,7 miljonus čeku. Turpinājumā interesentu skaits sarucis, piemēram, šogad maijā loterijā piedalījās tikai 57 000 cilvēku ar 1,2 miljoniem čeku. Apmēram puse dalībnieku loterijā piedalījušies tikai vienu vai divus mēnešus, savukārt visus 11 mēnešus čekus reģistrējuši vien 10,8 % dalībnieku.

Lielākā daļa čeku nākusi no mazumtirdzniecības nozares. Ja runā par uzvarētājiem, tad vairums no viņiem pie laimesta tikuši, iesniedzot no 11 līdz 50 čekiem. Savukārt astoņiem iedzīvotājiem pie laimesta izdevies tikt, reģistrējot tikai vienu čeku. Ir arī cilvēki, kuriem šī gada laikā izdevies laimēt ne reizi vien, viens spēlētājs ieguvis pat sešus laimestus. Šo gadījumu VID lūdza īpaši pārbaudīt, bet nekas nelikumīgs netika atklāts. Izrādījās, ka šis loterijas spēlētājs viens pats bija iesniedzis vairāk nekā četrus tūkstošus čeku, turklāt pakalpojumu grupā, kurā iespēja laimēt ir vislielākā. Kopumā gan tik centīgu čeku reģistrētāju neesot daudz, visticamāk, ka tie ir tirdzniecības darbinieki.

VID darbinieki par čeku loteriju izsākās atzinīgi, jo, pateicoties tai, izdevies iegūt daudz vērtīgas informācijas. Ir pat indikācijas, ka tā zināmā mērā uzlabojusi nodokļu maksātāju uzvedību. Čeku loterija palīdzējusi atklāt daudzas nelikumības. Piemēram, konstatēti 86 uzņēmumi, kuru saimnieciskā darbība apturēta, bet tie joprojām darbojas. Tikuši konstatēti 20 uzņēmumi, kuri bija pieteikuši visu darbinieku dīkstāvi, bet, kā izrādās, turpinājuši strādāt. Tāpat VID redzes lokā parādījušies simtiem komersantu, kuri deklarējuši mazāk darījumu, nekā bijis faktiski.

Šobrīd gan ir tāda situācija, ka turpmākajiem gadiem čeku loterijai nav finansējuma. Pašreizējais gada budžets šai loterijai ir apmēram 650 tūkstoši eiro. Finanšu ministrs Jānis Reirs līdzekļus čeku loterijas turpināšanai nesola. Viņš paziņojis, ka priekšlikums čeku loterijas turpināšanas atbalstīšanai virzāms tikai pēc pilnvērtīga šī pasākuma novērtēšanas un tādā gadījumā, ja tā efektivitāte būs pierādīta ar konkrētiem datiem. Konkrēts lēmums varētu tikt pieņemts kontekstā ar nākamā gada budžetu.

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet!

Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!