Vasarā bērnus gaida nometnes un radošās darbnīcas

[ A+ ] /[ A- ]

«Rasas krāsu» ikgadējās bērnu vasaras radošās darbnīcas jau ir sākušās!

Sācies skolēnu vasaras brīvlaiks, un atkal aktuāls kļuvis jautājums – ko bērniem darīt vasarā? Ne visiem ir lauku radi vai vecmāmuļas, kas gatavas mazbērnus pieskatīt, kamēr vecāki strādā. «Ogres Vēstis Visiem» piedāvā nelielu ieskatu šā brīža piedāvājumu klāstā Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadā plānotajās bērnu vasaras nometnēs un radošajās darbnīcās.

Ogres novadā ar pašvaldības atbalstu šovasar notiek vairākas bērnu vasaras nometnes, taču tās ir slēgta tipa, paredzētas konkrētam bērnu lokam – attiecīgās izglītības iestādes audzēkņiem vai sporta pulciņa dalībniekiem. Arī šogad notiek Ogres Bērnu un jauniešu centra organizētās radošās darbnīcas, taču to popularitāte ir tik lieka, ka vietas tajās tiek aizpildītas jau pirmajās dienās, kad sākas pieteikšanās. Ogres novada pašvaldības Izglītības, sporta un kultūras pārvaldes vadītāja Sandra Grunte atzīst, ka diemžēl pieprasījums pēc bērnu vasaras nometnēm novadā ir lielāks nekā piedāvājums.

Aktīvāk varētu iesaistīties arī biedrības

«Pērn bērnu vasaras nometnes notika vairākās mācību iestādēs, bet šogad tāda ir tikai Ogres 1.vidusskolā. Slēgta tipa sporta nometnes būs arī Madlienas vidusskolā. Skolotājiem vasarā ir paredzēts astoņu nedēļu ilgs atvaļinājums un viņiem trūkst motivācijas iesaistīties nometņu organizēšanā, jo dažādu normatīvo ierobežojumu dēļ pedagogu finansiālais ieguvums no tā ir ļoti niecīgs. Neviens normatīvs nenosaka, ka pašvaldībai obligāti jānodrošina bērnu nodarbinātība vasarā, bet risinājums tomēr būtu nepieciešams. Nometņu organizēšanu varētu uzņemties, piemēram, biedrības un nodibinājumi. Pašvaldība šim mērķim projektu konkursa ietvaros bija paredzējusi finansiālu atbalstu līdz pat diviem ar pusi tūkstošiem eiro, taču atsaucības diemžēl nav, jo nometnes organizēšana ir gana sarežģīts un atbildīgs process. Nenoliedzami, bērnu vasaras nometnes ir ļoti vajadzīgas, bet optimālo risinājumu to efektīvai īstenošanai vēl neesam atraduši,» atzīst S.Grunte. Viņa piebilst, ka, iespējams, šovasar veselības veicināšanas projekta ietvaros novadā varētu notikt arī četras bezmaksas bērnu vasaras nometnes dažādās vecuma grupās. Katrā no tām būtu vieta 40 bērniem, taču pagaidām vēl nav skaidrības, vai šo projektu izdosies īstenot.

«Rasas krāsu» radošajās darbnīcās vēl ir vietas

Arī Ikšķiles novadā šogad bērnu vasaras nometņu skaits ir nedaudz sarucis. Iepriekšējos gados lielu popularitāti bija izpelnījušās nometnes, kas saistītas ar sporta aktivitātēm, taču šovasar sporta zālēs paredzēti remontdarbi, līdz ar to šāda tipa nometnes nav iespējams īstenot.

Jau daudzus gadus vasaras radošās darbības organizē biedrība «Rasas krāsas». Par tām allaž ir bijusi liela interese no Ikšķiles, Ogres un Salaspils novadu bērniem. Arī šogad biedrības mākslas un kultūras izglītības centra pedagogi sagatavojuši piedzīvojumiem bagātu un izglītojošu radošo darbnīcu programmu, kura jau aktīvi tiek īstenota, taču vēl ir iespējams pieteikties jauninājumam – divām interaktīvām radošām meistardarbnīcām augustā.

No 6. līdz 10.augustam notiks radošās darbnīcas «ZIB, ZIB», kur operatora Jāņa Skulmes vadībā jauniešiem vecumā no 10 līdz 16 gadiem būs iespēja veidot spēlfilmu, kas veltīta Latvijas 100-gadei, – par Salaspils Nacionālā botāniskā dārza (SNBD) augu kolekciju, ceļojumiem un piedzīvojumiem. Jaunieši varēs apgūt filmēšanas un scenārija rakstīšanas, butaforiju un kadra veidošanas pamatus, dialogu veidošanas mākslu un uzlabot angļu valodas zināšanas. Šīs aktivitātes notiks SNBD, un filma tiks iekļauta tā medijos. Nometnes izmaksas – 220 eiro.

Savukārt no 13. līdz 17.augustam atpūtas kompleksā «Turbas» paredzētas radošās darbnīcas «Shape of water», kur atpūtas kompleksa centrālajā laukumā notiks paliekoša, 3 X 4 metrus mozaīkas tehnikā tapuša vides mākslas objekta – «Turbu» logo izveide. Nometnes dalībnieki varēs arī papildināt angļu valodas zināšanas, nakšņošana (četras naktis) paredzēta viesu namiņos, būs četrreizēja ēdināšana. Nometnes izmaksas – 270 eiro.

Pieteikšanās un informācija pa tālruni: 29274111, vai rakstot uz e – pastu: lauma_palmbaha@inbox.lv. Katrā nometnē vēl ir palikušas vien dažas vietas.

Ikšķiles novadā – vairākas vasaras nometnes

Ikšķilē, «Elkšņu skolā», no 5. līdz 10.augustam paredzēta diennakts apmācību izglītojoša nometne 9 līdz 12 gadus veciem bērniem (maksimālais skaits 20). Nometnes izmaksas ir 270 eiro. Tās vadītājs Ivo Strante (e – pasts: strante@gmail.com, tālrunis 27111718). Nometni organizē biedrība «Klusuma skola», un tā notiks, ja pieteiksies vismaz 15 bērni.

Savukārt Ikšķilē, Daugavas prospektā 34, no 25. līdz 29.jūlijam paredzēta radošo nodarbību nometne «Sniedz roku – iesim, draugs» septiņus līdz 12 gadus veciem bērniem (dalībnieku skaits – 30). Šīs radošās darbnīcas paredzētas bērniem no maznodrošinātām, daudzbērnu un audžuģimenēm. Bērniem būs iespēja attīstīt savas muzikālās dotības, iemācīties klausīties mūziku, muzicēt, iepazīsies ar sabiedrībā pazīstamiem mūziķiem un māksliniekiem. Nometni organizē Sergeja Jēgera labdarības fonds. Nometnes vadītāja Alla Kazakeviča (e -pasts: alkins@inbox.lv, tālr. 26488889).

Savukārt no 30.jūlija līdz 6.augustam jaunieši vecumā no septiņiem līdz 12 gadiem aicināti pieteikties angļu valodas dienas nometnei Ikšķilē, kuras izmaksas ir 180 eiro. Pieteikšanās, zvanot pa tālr. 22006668.

Ķeguma novadā – četras nometnes projekta ietvaros

Kā «OVV» noskaidroja Ķeguma novada pašvaldībā, vasaras nometnes ar pašvaldības atbalstu arī šogad nav plānotas. Taču, kā skaidro Attīstības nodaļas vadītāja Dace Soboļeva, pašvaldība ir startējusi Eiropas sociālā fonda projektā «Vietējās sabiedrības veselības veicināšana un slimību profilakse Ķeguma novadā», un tā rezultātā tapušas četras uz veselīgu dzīvesveidu vērstas nometnes dažādām vecuma grupām, katrā no tām bez maksas var piedalīties 40 bērni. Šīs nometnes jau ir nokomplektētas, taču šī projekta ietvaros tās paredzētas arī nākamgad, un, ir cerība, ka tās notiks vēl trīs turpmākos gadus.

Vasaras nometnes piedāvā arī uzņēmēji

Rembates pagasta zemnieku saimniecība «Dimantu kalns» jau vairākus gadus organizē piedzīvojumu nometnes «Dimantu kalna dārgumi 2018». Maksa par dalību tajās ir 219 eiro (bijušajiem dalībniekiem, diviem un vairāk bērniem paredzēta atlaide). No 15.jūlija līdz 5.augustam notiks nometne trīs vecuma grupu bērniem – no pieciem līdz astoņiem, no deviņiem līdz 11 un no 12 līdz 15 gadiem. Bērniem paredzētas lekcijas, sportiskas aktivitātes, rotaļas, peldes, pārgājieni, dārgumu meklēšana un daudz kas cits. Cenā iekļauta dzīvošana viesu namā, piecreizēja ēdināšana. Pieteikšanās nometnei, rakstot uz e – pastu: info@dimantukalns.lv, vai zvanot pa tālr. 20388777.

Rembates pagasta «Jaunsvelmēs» no 2.jūnija līdz 1.jūlijam notiks atpūtas un/vai piedzīvojumu diennakts nometne septiņus līdz 12 gadus veciem bērniem (25 vietas). Nometnes vadītāja Atare Vivita (e – pasts: jaunsvelmes@inbox.lv, tālr. 29138653). Programma pamatā orientēta uz spēlēm un pasākumiem latviešu un franču valodā. Nometnes laikā tiks iestudēta neliela, muzikāla ludziņa franču valodā, rīkotas tematiskas sporta sacensības, nakts trasīte utt.

No 9.jūlija līdz 15.jūlijam Rembates pagasta «Jaunsvelmēs» notiks diennakts vasaras radošā un atpūtas nometne «Ziņkārīgie» septiņus līdz 10 gadus veciem bērniem (28 vietas). Vadītāja Kristīne Jukša (e – pasts: kristine.juksa@bvsk.lv, tālr. 29138653). Skolēni varēs piedalīties dažādās radošās darbnīcās, konkursos, viktorīnās gan latviešu, gan angļu valodā.

Lielvārdes novadā – visvairāk nometņu

Šogad visplašākais bērnu vasaras nometņu klāsts ir Lielvārdes novadā, kur gan ar pašvaldības līdzfinansējumu, gan bez tā kopumā paredzētas vairāk nekā 10 nometnes.

Lielvārdes novada pašvaldības izglītības speciāliste Inga Škapare stāsta, ka pašvaldībā bija paredzēti budžeta līdzekļi nometņu organizēšanas atbalstam, uz kuriem konkursa kārtībā varēja pieteikties uzņēmēji, un daudzi šo iespēju izmantoja.

No 25. līdz 29.jūnijam E.Kauliņa Lielvārdes vidusskolā notiks atpūtas un piedzīvojumu dienas nometne septiņus līdz 10 gadus veciem bērniem (30 vietas, dalības maksa 100 eiro) «B – burbulis». Te varēs atpūsties, sportot, izzināt, veidot, atklāt un attīstīt dažādas mūsdienās nozīmīgas prasmes.

Turpat no no 2. līdz 6.jūlijam notiks «SIA BK projekts» organizētā vasaras nometne 11 līdz 13 gadus veciem bērniem «C – cukurvate» (paredzēta 30 bērniem, dalības maksa 100 eiro).

Abās nometnēs vadītāja būs Beate Klipa (e – pasts: beate.klipa@gmail.com, tālr. 20218822).

No 1. līdz 7.jūlijam Lēdmanes pagasta «Druvās», Atpūtas centrā «Trušu karaliste», paredzēta diennakts nometne «Pērlīte – 1» 13 līdz 17 gadus veciem bērniem (60 vietas). To organizē «Fonds – iespēja». Vadītāja Darja Kuzņecova, dalības maksa 120 eiro (e – pasts: children@goodnews.lv, tālr. 29481471).

Šeit no 9.līdz 13.jūlijam notiks arī diennakts nometne septiņus līdz 16 gadus veciem bērniem «Proaktīvs» (60 vietas, cena 30 eiro, organizē nodibinājums «Fonds cerība», vadītāja Inese Komela, e – pasts: lightsome@inbox.lv, tālr. 29186283).

No 16. līdz 21.jūlijam šeit notiks Jelgavas vasarsvētku draudzes «Žēlastība» organizētā diennakts nometne «Ligthouse 2018» septiņus līdz 13 gadus veciem bērniem ( 40 līdz 50 vietas, dalības maksa 90 eiro). Nometnes vadītāja Diāna Cunska, e – pasts: diana.soul@inbox.lv, tālr. 29341110).

No 26.jūlija līdz 29.jūlijam Lēdmanes pagasta Beku «Druvās» notiks diennakts vasaras nometne 12 līdz 20 gadus vecām meitenēm «Soft» (35 vietas, dalības maksa 70 eiro), ko organizē kristīgā draudze «Pilsēta». Vadītāja Ilze Herberga (e – pasts: ilze.herberga@gmail.com, tālr. 27872827).

Lēdmanes pagasta Atpūtas kompleksā «Druvas» notiks vēl vairākas vasaras diennakts nometnes «Piedzīvojums «Avārijas brigādes» izklaides parkā». No 14. līdz 20.jūlijam septiņus līdz 12 gadus veciem bērniem (40 vietas, cena 220 eiro), no 25.jūnija līdz 1.jūlijam septiņus līdz 15 gadus veciem bērniem, ko organizē biedrība «Dzīve bez glutēna», (50 vietas, cena 196 eiro). No 7.līdz 13.jūlijam diennakts nometne septiņus līdz 12 gadus veciem bērniem (40 vietas, dalības maksa 220 eiro).

Visās iepriekš minētajās nometnēs vadītāja Gita Pērkone (sīkāka informācija, rakstot uz e – pastu: gitaperkone@inbox.lv, vai zvanot pa tālr.29443630).

Savukārt Jumpravas estrādes parkā no 25. līdz 29.jūnijam norisināsies dienas nometne sešu līdz 12 gadus veciem bērniem (20 vietas, maksa 30 eiro Lielvārdes novadā deklarētiem un 60 eiro citos novados deklarētiem bērniem), ko organizē biedrība «Mēs Jumpravai». Vadītāja Inese Medne, e – pasts: inesemedne@tvnet.lv, tālr. 29265833.

Šī ir tikai neliela daļa no plašā nometņu piedāvājuma. Kā liecina Valsts izglītības satura centra oficiālajā vietnē www.nometnes.gov.lv pieejamā informācija, šogad visā Latvijā pieteikts vairāk nekā tūkstotis bērnu un jauniešu vasaras nometņu, taču ne visas no tām saņēmušas apstiprinājumus četrās atbildīgajās instancēs – Veselības inspekcijā, VUGD, PVD un pašvaldībā. Aktuālo informāciju par šogad paredzētajām bērnu un jauniešu vasaras nometnēm un to statusu var iegūt minētajā mājas lapā.

Dzintra Dzene

Foto no biedrības «Rasas krāsas» arhīva