Viļakā vilki saplosa 23 aitas, pie mums pagaidām mierīgi

[ A+ ] /[ A- ]

Satraucoši notikumi risinājušies Latvijas austrumos, netālu no Krievijas robežas. Viļakas novada Upītē zemnieku saimniecību «Jākupāni» apciemojuši vilki, saplosot 23 aitas.

Par asinskāro meža zvēru nodarīto aģentūrai LETA pastāstīja «Jākupānu» saimnieks, pazīstamais latgaliešu sabiedriskais darbinieks, dzejnieks un folklorists Antons Slišāns: «Jau no augusta ik pēc laiciņa no ganībām pazuda pa jēram, kopā – seši gabali, bet naktī no 9.oktobra uz 10.oktobri droši vien bija atnākuši vairāki vilki, iegājuši aitu novietnē un «pastrādājuši» kā miesnieki. Svētdien, pulksten 6 no rīta atklājās postaža. 10 vecās aitu mātes novietnes apkārtnē vāļājās beigtas, no viņām tikai viena bija saplosīta – tā notiesāta, ka palikusi tikai galva, mugurkauls, trīs kājas un iekšējie orgāni…. Vēl 13 aitas (pārsvarā šā gada jēri aptuveni astoņu mēnešu vecumā) bija sakostas kaklā, vienai gurnā atrauta āda, trīs kliboja, bet astoņas izskatījās pavisam vārgas, kaut arī dzīvas».

Aitu ganāmpulks nebija apdrošināts, jo saimniekam nav tādu līdzekļu. Vietējie mednieki piktojas – pelēči šogad droši nāk no Krievijas pāri robežai un klīst apkārt pa ceļiem un apdzīvotām vietām, bet Eiropas Savienība noteikusi vilku medībām limitu. Kopš vilku medību sezonas sākuma, 15.jūlijā, Latvijas mežos nomedīti 63 dzīvnieki.

Pavisam 2010./2011.gada medību sezonā ļauts atšaut 100 vilkus. Likumā rakstīts – ja vilku kaitējuma risks lauksaimniecībai ir liels, plēsoņu pieļaujamo nomedīšanas apjomu var palielināt, ja sākotnējais limits izpildīts.

Par plēsēju klātbūtni Ogres, Ikšķiles, Ķeguma un Lielvārdes novadā informē Rīgas reģionālās virsmežniecības inženieris Raimonds Fridvalds: «Pagaidām mūsu novados nav reģistrēti vilku uzbrukumi mājdzīvniekiem, arī mednieki vēl tukšā. Pērn labākos medību laukos bez savas piekrišanas devās tikai viens Birzgales apkaimes vilks. Šā gada uzskaitē Ogres mežniecībā ir deviņi vilki un četri lūši, savukārt Madlienas mežniecībā vilki nav manīti, toties ļoti labi iedzīvojušies veseli 13 lūši. Pavisam tuvu mūsējām apgaitām ir Mālpils puse, kur nesen nomedīti četri vilki. Turpat reģistrēts uzbrukums aitu ganāmpulkam. Septembrī Olaines mežos sēņotāji nebija priecīgi, ieraugot divus lāčus, viens bijis visai prāvu izmēru.»