«Vilku» grāmata top ar ogrēniešu atbalstu

[ A+ ] /[ A- ]

Ar latviešu dzejnieka un rakstnieka Aleksandra Čaka vārdiem 1.augustā tika prezentēta kāda īpaša Latvijas vēstures grāmata, kuras tapšanā būtisku lomu ieņēma arī Ogres Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skola.

«Kā tie šāva! Suns tā neprot kost. –/Kur vien gāja – bij pēc stundas darīts./Savos mūžam spožos zābakos/Likās tie ne cilvēki, bet – gari.» (A.Čaks)

Šie ievadvārdi skanēja 1.augustā Kara muzejā vīru kopas «Vilki» rīkotajos atvēršanas svētkos savai vairāk nekā piecu gadu laikā tapušajai grāmatai «Pulcējaties zem latviešu karogiem!». Izdevumā apkopotas latviešu strēlnieku atmiņas par gaitām I pasaules karā, pievienots arī plašs foto materiālu klāsts. Grāmata ir īpaši unikāla ar to, ka tai pievienoti divi diski – ar autentiski ierakstītu notikumu aculiecinieku stāstīto un vīru kopas «Vilki» iedziedātajām tā laika latviešu strēlnieku dziesmām.

Ogrenet stāstīja viens no grāmatas idejas autoriem Andris Balcers, vīru kopa «Vilki» nav tikai dziedošu cilvēku apvienība – viņi jau gadiem ilgi strādā pie dažādu paaudžu latviešu atmiņu mantojuma apzināšanas. Tapusī grāmata ir viens no šā darba rezultātiem. «Uzskatām par ļoti būtisku saglabāt tautas mentālajā apziņā to pienesumu, ko visas nācijas latviskās dzīvesziņas un cilvēciskuma saglabāšanas aspektā devuši latviešu strēlnieki arī visekstremālākajos apstākļos. Lai gan karojuši zem dažādiem karogiem, viņi vienmēr ir nesuši un uzturējuši domu gan par latviešu nācijas lepnumu, gan tikai topošo un esošo valsti. Esmu pārliecināts, ka šī apziņa, dīvainā kārtā, ir īpaši aktuāla arī šodien. Un ne tikai jaunās paaudzes vidū, bet visai tautai kopumā. Īpaši interesants, manuprāt, lasītājiem būs līdz šim nezināms materiālu klāsts par latviešu strēlnieku gaitām Krievijas pilsoņu kara laika frontēs, kā arī par strēlniekiem savulaik sniegto medicīnisko palīdzību,» stāstīja A.Balcers.

Šī unikāla izdevuma tapšanā savu artavu ielikusi arī Ogres Patriotiskās audzināšanas un militārās tuvcīņas skola, kas jau grāmatas veidošanas pirmsākumos ziedoja šim projektam 700 latu. Kā pastāstīja skolas vadītājs Egils Helmanis, ar «Vilkiem» sadarbība notiek jau ne pirmo gadu. Visiem ogrēniešiem ļoti labā atmiņā palikuši pagājušā gadā Plāteres pilskalnā notikusī autentisko Jāņu svinēšana, kas nebūtu bijusi iedomājama bez tautā iemīļotās grupas piedalīšānās. «Kad «Vilki» mani uzrunāja saistībā ar topošo grāmatu, nešaubījos ne mirkli. Tā laika iespējas man ļāva atrast skolas budžetā šos naudas līdzekļus, kas, visa projekta kontekstā, tomēr bija vairāk vai mazāk būtisks ieguldījums. Arī manis vadītā skola ir dibināta un darbojas nevis tapēc, lai iemācītu dažiem puikām kauties, kā to varbūt domā pavirši vērotāji, bet gan tāpēc, lai audzinātu un stiprinātu topošo latviešu vīru un tēvu spēka un savas pilnvērtības apziņu. Nedomāju, ka mūsu tautas vēsturē šajā aspektā būtu vēl kāds spilgtāks piemērs kā latviešu strēlnieki,» sacīja Egils Helmanis.

«Vilki» grāmatu «Pulcējaties zem latviešu karogiem!» dāvinās visām Latvijas augstskolām un vispārizglītojošām skolām, šis pasākums notiks 25.oktobrī, kad tiks atzīmēta latviešu strēlnieku pulku dibināšanas gadskārta.

Pauls Treimanis, www.ogrenet.lv