Ziemā ceļi netīrīti nepaliks

[ A+ ] /[ A- ]

Šogad bijušā Ogres rajona teritorijā valsts autoceļu ikdienas uzturēšanai paredzēto līdzekļu apjoms ir sarucis par 20,7 procentiem.

Ja pērn šim mērķim bija iedalīts vairāk kā 1,8 miljoni latu, tad šogad tie ir aptuveni 1,5 miljoni latu, un decembrī intensīvās snigšanas apstākļos radies 114 tūkstošu latu liels pārtēriņš.

Jautāts, vai neradīsies situācija, ka ceļu uzturēšanai un sniega tīrīšanai naudas nepietiks, Latvijas Valsts ceļu (LVC) Ogres nodaļas vadītājs Regnārs Baumanis ir pārliecināts, ka šāda situācija neradīsies.

Mazāk naudas atliks ceļu vasaras uzturēšanai

«Faktiski šie 114 tūkstoši latu nav pārtēriņš, jo nauda tiek iedalīta nevis konkrēti ziemas sezonai, bet kalendārajam gadam kopumā, un tas nozīmē, – ja decembrī līdzekļu izlietots vairāk, tad mazāk to atliks ceļu uzturēšanai vasaras sezonā, kad vienā mēnesī vidēji izlieto 100 tūkstošus latu. Sakarā ar pārtēriņu ziemā vasarā būs rūpīgāk jāpārdomā, kur un kā izlietot atlikušos līdzekļus. Protams, avārijas bedres tiks remontētas, kā to nosaka Ministru Kabineta noteikumi, taču, iespējams, mazāk līdzekļu varēs atvēlēt, piemēram, ceļmalās augošo krūmu izciršanai,» skaidro R.Baumanis.

Ceļu uzturētāji transporta nodevu nesaņem

Ziemā ceļus tīra atbilstoši to uzturēšanas klasei, kas šogad daudzviet ir pazemināta. Latvijas valsts ceļu tīkla kopgarums bijušā Ogres rajona teritorijā ir 689, 11 kilometri. «A» klases ceļi ir 52,4 kilometri, «A1» 50,8 «B» – 115,8, «C» – 356,1 un «D» 113,8 kilometri. Autovadītāji bieži vien jautā, – kur paliek transporta nodeva, kas šogad ir paaugstināta uz pusi. «Protams, situācija nav ideāla, vietām ceļi ir slideni, taču tie ir

izbraucami. Taupības apstākļos ar pretslīdes materiāliem pirmām kārtām apstrādā krustojumus, uzkalniņus un tiltus, lai nerastos satiksmē bīstamas situācijas. Kas attiecas uz transporta nodevu, tā nonāk valsts kasē, nevis ceļu uzturētāju kabatā. Mums ik gadu tiek iedalīta konkrēta naudas summa un ar to ir jāiztiek, neatkarīgi no tā, pieaug vai nepieaug transporta nodeva,» saka R.Baumanis.

Ogrē izved sniegu

Ogres novadā par pašvaldības ceļu un ielu uzturēšanu rūpējas divas specializētas firmas – SIA «Ceļdaris» un VAS «Latvijas autoceļu uzturētājs» (LAU) Ogres ceļu rajons. SIA «Ceļdaris» šoziem darbojas arī Ogresgala pagasta teritorijā. Pēteris Bužers, SIA «Ceļdaris» tehniskais direktors, informē, ka uzņēmuma tehnika nodarbināta nepārtraukti, tīrot un kaisot ielas un ceļus. To pašu ziņo arī LAU Ogres ceļu rajona pārstāvis Egils Pētersons. Decembra nogalē un janvāra sākumā intensīvās snigšanas apstākļos ielu malās bija izveidojušies lieli sniega vaļņi, kā rezultātā braucamā josla dažviet sašaurinājās tik tālu, ka transporta pārvietošanās kļuva apgrūtinoša, turklāt sniega kaudzes krustojumos aizsedza redzamību. Sakarā ar to aizvadītajā nedēļā tika pieņemts lēmums par sniega izvešanu Ogres pilsētā, kā arī tika veikta visu ielu tīrīšana, neatkarīgi no to kategorijas.

Aicina ziņot par neizbraucamiem ceļa posmiem

LVC diennakts operatīvā informācija liecina, ka šobrīd pārvietošanās pa valsts autoceļiem lielākoties ir apmierinoša. Protams, situācija ik brīdi var mainīties un par neizbraucamiem vai īpaši slideniem ceļa posmiem var ziņot uzņēmumam LVC, zvanot pa informācijas centra diennakts tālruni 65025555 vai arī par kritiskām situācijām uz ceļiem – vietām, kur izveidojušies sniega sanesumi, brauktuve kļuvusi slidena, pāri ceļam nolūzis koks, radušās satiksmi apdraudošas bedres utt. var informēt LAU ziemas diennakts dežurantu, zvanot pa tālruni 26443393. Šādā veidā Ogres ceļu rajona darbinieki informāciju saņems daudz operatīvāk un attiecīgi varēs operatīvāk reaģēt, lai novērstu ceļu satiksmē radušos traucējumus.

Andra Upenieka foto