Zivju nārstu Kaibalā var vērot interneta tiešraidē

[ A+ ] /[ A- ]

Zivju nārstu Kaibalā var vērot interneta tiešraidē

Ritvars Raits

Arī šopavasar Daugavā pie Kaibalas ievietotas pirmās četras mākslīgās zivju nārsta ligzdas. Šoreiz tām pieslēgta videokamera, tāpēc zemūdens dzīvi iespējams vērot tiešraidē AS «Latvenergo» mājaslapā un Facebook kontā. Tuvākajā laikā zivju ikru paraugus nodos arī lašu mazuļu pētniekiem. Ikrus ieliks inkubatorā, lai uzzinātu, kādas sugas mākslīgajās ligzdās vairojas.

Pirms vienpadsmit gadiem «Latvenergo» darbinieku – vides entuziastu grupa – aizsāka vides projektu – zivju nārsta mākslīgo ligzdu izgatavošanu un ievietošana Daugavā, lai, veicinot zivju dabiskā nārsta iespējas, parādītu, ka ilgtspējīga enerģijas ražošana var pastāvēt līdzās ar bioloģiskās daudzveidības saglabāšanu. Viens no hidroenerģijas ražošanas blakusefektiem ir ūdens līmeņa svārstības. Lai šī efekta negatīvo ietekmi uz ūdenskrātuves ekosistēmu mazinātu un veicinātu dabisko zivju krājumu saglabāšanu un atražošanu, ūdenskrātuvē tiek ievietotas no egļu zariem veidotas zivju nārsta mākslīgās ligzdas. Pēc konsultācijām ar zinātniekiem, upes posmu izpētes un sadarbībā ar biedrību «Mēs zivīm» 2011.gadā pirmo reizi Daugavā pie Ikšķiles un Kaibalas ievietoja 200 zivju nārsta mākslīgās ligzdas. Vienpadsmit gadu laikā projekts ir pulcējis arvien kuplāku interesentu loku. 2019. un 2020.gadā uzsākta sadarbība ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātnisko institūtu «BIOR» ar mērķi apzināt, kādas zivju sugas šīs ligzdas izmanto nārstam. Šogad izpēte turpināsies, tiks noteikta ligzdu efektivitāte un novērtēts aktivitātes īstenošanas kopējais pienesums bioloģiskajai daudzveidībai.

Zivju nārsta mākslīgās ligzdas izgatavo cirsmā no mežistrādes pārpalikumiem – egļu zariem. Ligzdu gatavošanā izmanto dažādus līdz 70 cm garus egļu zarus, kurus liek citu virs cita pretējos virzienos un pēc tam pa vidu ar metāla stiepli sasien, augšā un apakšā veidojot cilpas. Izgatavotās ligzdas izvieto iepriekš izpētītā upes posmā, kur zivis vislabprātāk nārsto. Šajās vietās ligzdas vairākās rindās vairāku simtu metru garumā un dažādos dziļumos iegremdē upes ūdens zonā, tādējādi nodrošinot, ka ikri nepaliek bez ūdens un saulē neizžūst. Lai ligzda stabili turētos ūdenī, tai cilpā zem ligzdas šņorē pievieno atsvaru, bet cilpai virs ligzdas pievieno pludiņu (tukša plastmasas pudele, kanna u.c.). Uz pludiņa uzraksta nosaukumu «Zivju ligzdas», lai ikvienam, kurš upē redz šo marķējumu, ir nepārprotama informācija par izvietotajiem priekšmetiem.

 

Laikrakstu “Ogres Vēstis Visiem” pērciet preses tirdzniecības vietās vai abonējiet! Pasūtot “OVV” kopā ar “Laimīgo Programmu” – izdevīgāk!